Jak poradzić sobie z przewlekłym zmęczeniem – co ci grozi, jak sobie z tym poradzić? praktyczne porady

Darmowy fragment

Zmęczenie – poznaj naturalne sposoby na radzenie sobie z nim!

Jeśli po długim dyżurze w pracy odczuwasz totalne zmęczenie – jest to objaw całkowicie normalny, wymagający jedynie krótkotrwałej regeneracji, by Twoje ciało wróciło do formy. Niestety, przewlekłe zmęczenie, które trwa powyżej 6 miesięcy i nie ustaje pomimo snu, jest już poważną dolegliwością.

Z definicji zmęczenie jest stanem przejściowym, spowodowanym chwilowym brakiem rezerw energetycznych organizmu koniecznych do wykonywania postawionych mu zadań. Chwileczkę, myślisz sobie być może – skoro zmęczenie jest chwilowe, to dlaczego kładę się spać zmęczona i wstaję zmęczona? Czemu hektolitry kawy nie pobudzają mnie do życia, tylko dodatkowo wpędzają w poczucie, że nie potrafię sobie radzić nawet z własnym ciałem, skoro kawa na mnie nie działa? Odpowiedź na to pytanie być może znajdziesz w szkoleniu Oli i Łukasza!

Skąd się bierze zmęczenie?

Możesz być zmęczona na wiele sposobów. Na przykład odczuwasz silne zmęczenie, kiedy tylko wstajesz z łóżka i nawet po mocnej kawie nadal masz ochotę do niego wrócić – po prostu nie masz siły funkcjonować, idziesz do pracy wbrew sobie, jedziesz „na rezerwie”. Po pracy koleżanki wyciągają Cię na wspólne malowanie paznokci i ploteczki przy winie, a Ty, ziewając, wymyślasz sobie setki wymówek, byleby tylko nie musieć wstawać i gdziekolwiek wychodzić. Kanapa i pilot do tv są Twoimi sprzymierzeńcami, synonimami komfortu. Jesteś mało produktywna, noc nie daje Ci potrzebnego ukojenia, a jakakolwiek aktywność fizyczna sprawia, że Twoje mięśnie odmawiają posłuszeństwa. To bardzo widoczne oznaki permanentnego przemęczenia, z którym należy walczyć.

Takie zmęczenie oznacza nie tylko tyle, że wyczerpały się zapasy energii w mięśniach. Oznacza na przykład to, że wolne rodniki zdominowały Twoje ciało i stanowią silną przewagę nad przeciwutleniaczami. Aby zachować homeostazę organizmu, liczba wolnych rodników i przeciwutleniaczy powinna być mniej więcej jednakowa. Wolne rodniki odbierają przeciwutleniaczom niesparowane elektrony, przez co pogłębiają stan wyniszczenia organizmu. Na skutek zachwiania tej równowagi może dojść do wielu stanów zapalnych toczących się w różnych miejscach naszego ustroju. A gdy wszystkie organy nie pracują w zgodnym rytmie – nie może z tego wyjść żaden inspirujący utwór, a jedynie kakofonia, która doprowadzi do katastrofy całą orkiestrę, łącznie z zawaleniem się filharmonii, w której ona gra.

Jak pomóc sobie ze zmęczeniem odpowiednio jedząc?

Ola i Łukasz w swoim video szkoleniu postarają się Tobie wytłumaczyć w ciekawy sposób, jak to, co jesz będzie miało wpływ na to, jak się czujesz. Po tym webinarze będziesz już zauważała wyraźny związek:

Zmęczenie ≠ brak kawy

Zmęczenie = brak składników odżywczych!!!

Przewlekłe zmęczenie może prowadzić do niewydolności praktycznie wszystkich organów

Dla komórek naszego ciała witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze są shotami energii i dobrego samopoczucia. Jeśli dostarczasz sobie jedzenia, które ma jedynie wartość kaloryczną, wówczas Twoje mięśnie odbiorą to jako chwilowa rezerwa energii – pozwolą czuć się na tyle dobrze, by w ogóle móc się poruszać i funkcjonować, czyli wykonywać normalne obowiązki. Trudno jednak oczekiwać, aby komórki pozbawione swoich ulubionych składników dających im szczęście i mobilizujących do większej aktywności, chciały pracować na najwyższych obrotach.

(Wiesz, to trochę tak, jak z zatrudnianiem pracowników – dla najniższej krajowej nikomu nie chce się starać, za to bodźce w postaci premii czy pochwały działają na każdego mobilizująco i sprawiają, że chce się jeszcze lepiej pracować)

Twoje zmęczenie to Twoje złe żywienie!

Trudno jednoznacznie określić, co może być przyczyną Twojego złego samopoczucia. Może to brak słońca zimą, może zmianowa praca, może ciągły stres w domu, a może nocne wstawanie do dziecka i brak możliwości solidnego wyspania się. A może to wszystko naraz? A może po prostu Twoje ciało sygnalizuje Ci, że jest niedożywione, że cierpisz na niedoczynność tarczycy albo depresję? Bez względu na przyczynę choroby, zamiast trwać w stanie permanentnego zmęczenia, znajdź w sobie tę odrobinę siły, by odpalić webinar! Dowiedz się, co może w Twoim przypadku mieć wpływ na złe samopoczucie i brak siły. Wykorzystaj resztki motywacji, by przynieść ze sklepu kilka zdrowych produktów i rozpocząć odżywczą kurację dla swojego mózgu i mięśni!